Şehir Mezunu Hikayeleri

Ahmet Akyol' 2015

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği


"Üsküdar doğumluyum, Anadolu Öğretmen lisesi çıkışlı, Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunuyum. Üniversitemizde Mühendislik Kulübü kurucularındanım ve ilk başkanıyım, aynı zamanda 2011-2014 yılları arasında üniversitemizin Öğrenci Birliği/Konseyi başkanlığı görevini yürüttüm. 6 aydır Huawei adli Çin firmasında Proje Kontrol Mühendisi olarak çalışıyorum. ŞEHİR’i tanıma hikayem çoğu 2010 girişli için ilginç tesadüfleri barındırıyor. Bir aile dostumuz sayesinde tanıtım günlerine katıldım, yaklaşık 30 tercihim arasında İstanbul’da yer alan tek üniversiteydi, nasip oldu, iyi ki de olmuş, hayatımda çok etkili değişimlere yol açtı.”

Büşra Tanrıverdi Özkan'2015

Psikoloji


“Liseyi Konya Selçuklu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde okudum. Çocukluğumdan beri profesyonel satranç oyuncusuyum ancak üniversiteye başlamamla birlikte turnuvalarda oynamayı bıraktım. Lisans eğitimimi Şehir Psikoloji bölümünde tamamladım. Şu anda Koç Üniversitesi’nde Bilişsel Psikoloji alanında süper burslu öğrenci olarak doktora yapıyorum. Dürüst olmak gerekirse Şehir, henüz ilk mezunlarını veren genç bir üniversite olması nedeniyle bazı eksikliklere sahip (ilerleyen yıllarda bu eksikliklerin giderileceğini umuyorum). Ancak Şehir bir eğitim kurumundan çok fazlası. Şehir’de hocasından yönetim kadrosuna, öğrencisinden çalışanlarına büyük bir aile edindiğimi düşünüyorum. Öğrendiklerimin pek çoğunu da derslerin dışında bu aileyle olan iletişimim sayesinde öğrendim. Bu nedenle şimdiki birikimimle de baktığımda yine Şehir’de okumayı tercih ederdim diyorum, çünkü şimdiki birikimimi oluşturan unsurların büyük çoğunluğu bana Şehir’in kazandırdıkları."

Ahmet Dülger'2015

Hukuk


"Üniversite öncesinden bahsetmek gerekirse, İstanbul Sosyal Bilimler Lisesi mezunuyum. Daha sonra da Şehir Hukuk 2015 mezunuyum. Fakülteye ilk giren öğrencilerdenim, ayrıca ilk mezunlar arasındayım. Şu anda Yazıcı Legal Hukuk Bürosunda Birleşme ve Devralmalar, Şirketler Hukuku departmanlarında stajyer avukat olarak çalışıyorum. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Özel Hukuk programında yüksek lisans yapıyorum. Şehir Hukuk’a ilk giren öğrencilerden olmam sebebiyle bir riski göze aldığım söylenebilir. Ama Şehir’in akademik kadrosu ve yabancı dilde verdiği eğitim ile yurtdışı olanakları burayı seçme nedenimdi. Ayrıca oluşturmayı vaat ettiği sosyal ortam ve çok kültürlü yapı da tercih sebeplerim arasındaydı. Hukuk ise hiç tereddüt etmeden lise yıllarımdan da önce istediğim bölümdü. Burslu olarak kazanabildiğim pek çok üniversite olmasına rağmen Şehir Hukuk’un güçlü akademik kadrosu ve oluşturmayı amaçladığı akademik temeli güçlü hukukçulardan biri olma isteğim Şehir Hukuk’a gelmemi sağladı."

Burak Cimrenli'2015

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler


“1991 İstanbul doğumluyum. Eyüp’te ailemle yaşıyorum. Liseyi İstanbul Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi’nde okudum. Lisans eğitimimi İstanbul Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamladım. Ardından aynı bölümde Yüksek Lisans eğitimime devam ediyorum. Şehir Üniversitesi’nin ilk öğrencilerinden biriyim. O zaman böyle bir karar almak biraz riskli olarak görülüyordu. Daha önce lisede aldığım riski burada da almak istedim çünkü üniversitenin o zamanki vizyonu insanı etkileyecek türdendi. Öğrencilere sunduğu fırsatlar ve eğitim dili olarak İngilizce’yi seçmesi de tercihimi etkiledi. Siyaset Bilimi okuması en zevkli bölümlerden biridir. İnsani bilimlerin bütün katmanlarını neredeyse içinde barındırabilir. Sosyal bilimler alanında kişinin kendi ilgisini bulması açısından da önemli bir bölüm. Üniversitedeyken okul bünyesindeki yarı zamanlı işlerde çalıştım. Şehir bünyesinde zaten öğrenci-akademisyen-çalışan arasındaki bariyerler çok esnektir. O yüzden benim için okulda çalışmak daha kolay ve zevkli oldu. İş ortamının zorluklarını yaşamadan iş deneyimi edinmiş oldum. Kurduğum yeni ilişkiler de çabası.”

Fikriye Karaman'2013

Sosyoloji (YL)


“İlk-orta ve lise eğitimimi Edirne’de, Sosyoloji ve Antropoloji ana dal ve Siyaset Bilimi yan dal olmak üzere lisans öğrenimimi Malezya’da tamamladım (2011). 2011 yılında Şehir Üniversitesi’nde başladığım Sosyoloji YL programını 2013 yılında tamamladım. 2012-2013 aralığında Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olarak çalıştım. 2013 Güz döneminde Şehir Üniversitesi’nde Tarih programına ve aynı zamanda World Civilization dersinin yardımcı öğretim görevliliğine (teaching asistant) başladım. Sakarya Üniversitesi’ndeki pozisyonumdan yine aynı dönemde ayrıldım. Halihazırda Doktora programının üçüncü sınıf öğrencisiyim. Yardımcı öğretim görevliliğime ilaveten 2015-16 Bahar döneminde UNI 100 Exploring Istanbul dersinin ders saati ücretli öğretim üyeliğini yaptım. Aynı şekilde 2015-16 yaz döneminde UNI 222 World Civilization & Global Encounters: After 1300 CE dersinin öğretim üyeliğini yapıyorum. Neden Şehir'i seçtim? Çünkü Şehir Üniversitesi’nde bir çok köklü üniversitenin yılların yorgunluk ve rehavetiyle çoktan yitirdiği enerjiyi gördüm. Dahası hiçbir ideolojik görüşün baskın olmadığı, kadrosu renkli bir üniversite olması ve İngilizce eğitim alabilecek olmam, asistanlık tecrübesi, burs imkanları ve aydınlık yüzlü idari kadrosu Şehir’i benim için tercih edilir kıldı. Geçen beş yıl içinde Şehir’de kendimi hep değerli ve anlamlı hissettim.“

Cansu Kızır Okbay'2015

Endüstri Mühendisliği


"08.04.1992 Mersin’in Arslanköy mahallesinde doğdum. İlköğretimi Arslanköy’de ortaöğretimi de Mersin merkezde tamamladım. İki çocuklu bir çiftçi ailenin en büyüğüyüm. Ailemin yanından ilk defa üniversite eğitimim için ayrıldım. O zamanlar yaşımızdan, çevremizin ilgili insanlardan yoksun olmasından olsa gerek üniversite seçimi şu an önem verdiğim kadar önemli görünmüyordu. Şehir’i seçmemdeki en büyük etkenlerin başında büyük şehirde okuma isteği oldu. Ailesinden o zamana kadar hiç ayrılmamış 17 yaşındaki içimdeki genç hayatı öğrenmek, kendi ayaklarının üstende durabilmek için İstanbul’a gelmek istedi. İkinci olarak sunulan burs imkanları beni İstanbul gibi hiç tanıdığım birinin olmadığı koca şehirde ayakta tutmaya yetecek cinstendi. Son olarak kurucu vakfın itibarı ve gücü Şehir’i seçmemde önemli bir etken oldu."

Lejla Memiç'2014

İşletme


"1991'de Bosna Hersek’te doğdum. Savaş dönemde 1992-1995 ailemle Bosna’daydım. Okul seven küçük bir kız olarak, büyük çanta sırtımda ve büyük hayalleri olan biri olarak kendimi kısaca anlatabilirim. 2006 liseye seçme zamanım gelmişti. Ailemle birlikte karar verdik. Eğitimimi yarı Boşnakça yarı İngilizce okulda alacaktım. O anda farkında değilim ama bu geleceğimin yolunu belirledi. 3’uncu sınıftayken İşletme okumak istediğim belli olmuştu. Gözlerim ufkun ötesini görmek istedi. Fark yaratmak istedim. Yurtdışında eğitim devam etmek istedim. İngiltere, Norveç gibi şehirlere başvuru yaptım. Annemin ısrarları sonucu Türkiye’ye başvurdum. 2010’de 100% burs kazanarak İstanbul’a üniversite için geldim. Şehir yabancı öğrencilere inanılmaz fırsat verdiği için Şehir'i seçtim. 18 yaşında yurt dışında okumak isteyen bir genç için bu hayal gerçeğe çok zor dönüşebilirdi. Şehir olmasaydı yurtdışında okumak imkânı olmazdı. Şu an Anadolu Ajansı'nda Asistan olarak görev yapıyorum."

Mehmet Ortaç'2015

Executive MBA


"10 Mart 1985 İzmir doğumluyum. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde lisans eğitimimi tamamladım. Öğrencilik yıllarımdan itibaren hem stajlar hem de tam zamanlı çalışmalar ile pazarlama alanında iş hayatına adım attım. İzmir’de bir reklam ajansında yaptığım staj sonrasında İstanbul’da çeşitli ajanslarda staj imkanım oldu. Son staj yerim olan uluslararası reklam ajansı Grey Worldwide İstanbul bünyesinde yer alan Cohn&Wolfe halkla ilişkilerde tam zamanlı olarak çalışmaya başladım. Burada uluslararası ve ulusal birçok marka ile çalışma fırsatı buldum. Ardından kısa bir süre Dekatlon Buzz sosyal medya ajansında Medya Grup Koordinatörü olarak çalıştım. Dekatlon Buzz ile girmiş olduğum dijital pazarlama alanına yine uluslararası reklam ajansı olan Alice BBDO bünyesinde dijital pazarlama çalışmaları yürüten Proximity İstanbul’da devam ettim. Burada da birçok büyük markanın dijital pazarlama çalışmalarından sorumluydum. Proximity İstanbul sonrasında gayrimenkul sektöründe Türkiye’nin lider markalarından biri olan Sur Yapı’da dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaya başladım. 4 yıldır bu görevimde çalışmaya devam etmekteyim. Ocak 2013 itibariyle İstanbul Şehir Üniversitesi’nde Executive MBA yüksek lisans programına başladım. Bu programı Mayıs 2015’te başarıyla tamamladım. Üniversite dönemimden bu yana çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak faaliyet göstermekteyim. İstanbul Şehir Üniversitesi’ni seçmemdeki en büyük neden üniversitenin vizyonu oldu. Ayrıca öğretim görevlisi kadrosu tercihimdeki en büyük nedenlerin başında geliyordu. Günümüzde lisans ya da yüksek lisans eğitimi için genellikle adı süslü üniversiteler tercih edilmekte; bu üniversitelerin vizyonu, eğitim programı ve öğretim görevlisi kadrosu çok fazla dikkate alınmamakta. Bölüm tercihimi ise kariyerimin bugüne kadar geldiği yer ve çalışırken tespit ettiğim eksikliklerim belirledi."

Muhammed Taha Özyayla'2014

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler


"Dedem Sancak/Yugoslavya, babam Gelsenkirchen/Almanya doğumludur; ben de 1992-İstanbul doğumluyum. 2016 Nisan ayına kadar ailemle birlikte Pendik-İstanbul’da ikamet ettim. Halen Dışişleri Bakanlığında Aday Meslek Memuru olarak görev yapmaktayım. Ankara-Balgat’ta ikamet ediyorum. ŞEHİR’i ziyaret edene kadar Bilim Sanat Vakfı’nın çalışmalarını duymamıştım, fakat ailemle birlikte birçok insandan BİSAV hakkında olumlu referanslar duyunca, ŞEHİR’i tercih etmeye karar verdim. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünü tercih etmem, ŞEHİR’i tercih etmemden daha sonra gerçekleşti.Üniversitenin ilk yılında okulumuzun ikili anlaşmaya sahip olduğu ABD’deki okullardan olan George Mason Üniversitesinde Amerikan Tarihi, Kültürü ve Politikası üzerine bir yaz okulu dersi aldım. İkinci yılımda, Erasmus programı çerçevesinde Almanya-Bremen’de bir dönem geçirdim. Bu süre zarfında Interrail ile Avrupa’yı gezme imkanı buldum. Üçüncü yılımda Gençlik ve Spor Bakanlığının Akdeniz Barış Gemisi programıyla Hırvatistan, Bosna-Hersek ve Tunus’u ziyaret ettim. Son yılımda ise kuruculuğunu yapma fırsatı bulduğum Diplomasi Kulübü ile birlikte Ürdün’de Dış Politika ile ilgili çeşitli kurumları ziyaret ettim. ŞEHİR uluslararası dünyayla temas konusunda okulumuzda bulunan uluslararası öğrenci arkadaşlarımız sayesinde diğer Üniversitelerden bir adım önde bulunuyor."

Reyhan Ünver Fidan'2015

Psikoloji


"İstanbul Şehir Üniversitesi 2015 psikoloji mezunuyum. Safranboluluyum. Üniversitenin ardından İstanbul’a yerleştim. Tecrübe edinmeyi önemseyen, açık hava tutkunu, okuyan, gezen ve mesleğini severek yapan bir psikoloğum. Kaymakamlıkta madde bağımlıları ile çalışıyorum. Hafta sonları da yüksek lisansa devam ediyorum. Şehir Üniversitesi ile tanıştığımda özgün olmayı destekleyen, nitelikli çalışmalar yapmayı hedefleyen, dinamik, kaliteli bir kadroyla yola çıkmış bir üniversite buraya gitmeliyim dedim. Tercihlerde ikinci sırada Şehir Üniversitesi’ni yazdım ve kazandığımda da çok mutlu olmuştum. Bölümümü ise daha ortaokul yıllarımda iken belirlemiştim. O yıllarda daha çok kişisel gelişim kitapları okurdum. Liseye geçtiğimde felsefi kitaplar okumaya başladım, daha çok varoluşçuluk... Okuduğum kitaplar insanı ve insanın bunalımlarını anlama isteğimi artırdı. Psikoloji alanında uzmanlaşmalıyım dedim ve bu bölümü seçtim. Üniversite üçüncü sınıfın bitiminde İngiltere’de üç ay staj yaptım. Kesinlikle hiç vakit kaybetmeden nasıl yapabileceğinizi araştırmanızı ve bu konuda ısrarcı olmanızı tavsiye ederim.. Büyük bir zenginlik."

Betül Aksakal'2015

Endüstri Mühendisliği


"Endüstri Mühendisliği (Tam Burslu) programı 2010 girişli, 2015 mezunuyum. Ankara’da yaşıyorum.ŞEHİR’i açıldığı yıldaki akademik kadrosu ve ayrıca sunduğu burs imkanlarından dolayı tercih ettim. Okuduğum bölümü, karakterime birebir uyduğunu düşündüğüm için tercih ettim ve sonrasında bölüme dair dersler aldıkça doğru bir karar verdiğimi anladım. Yüksek lisans yapmayı planlıyorum. Milli Eğitim Bakanlığının Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Amacıyla Gönderilecek Öğrencileri Seçme ve Yerleştirme (YLSY) programına başvurdum ve resmi burslu olarak Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı adına İş Sağlığı, Güvenliği ve Çevre Koruma alanında yüksek lisans yapmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmeye hak kazandım. Şu sıralar, üniversitelere başvurmak için gerekli olan sınavlara hazırlanıyorum. Endüstri mühendisliğinin bana diğer alanlara kıyasla daha çok hitap ediyor olması sebebiyle tekrar tercih yapmak durumunda olsam yine endüstri mühendisliğini tercih ederdim. Üniversite olarak benim zamanımdaki ŞEHİR’in sunduğu imkanları şu an sunan başka bir üniversite olmadığı için yine ŞEHİR’i tercih edebilirdim."

Mahmut Çelik'2015

Hukuk (YL)


"1977 tarihinde Konya/Çumra’da doğdum. Lise eğitimini Keçiören Çevre Sağlık Meslek Lisesi ve Torbalı Sağlık Meslek Lisesinde, Lisans eğitimini ise 2001 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladım. Yüksek Lisans eğitimini 2015 yılında Şehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Bölüm Başkanlığında ilk mezun olarak tamamladım. Lisans eğitimi sırasında özel bir hastanede idareci olarak 4 yıl görev yaptım. İki yıl Hukuk Rehberi isimli hukuk-söyleşi programının yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptım. Arabuluculuk ve Avukatlık mesleğini halen kurucu ortak avukat olarak Çelik & Gönen Hukuk Bürosunda icra etmekteyim. Bir çok sivil toplum örgütünde başkan, genel sekreter ve yönetim kurulu üyesi olarak bulundum. Kurucu Vakfın faaliyetlerini Üniversite yıllarında beri takip etmekteyim. Kaliteli bir üniversite olması başlıca sebebim. Yüksek Lisans için Şehir Hukuk’u tercih etmemdeki sebepler ise, öğretim kadrosunun çok başarılı, alanında söz sahibi ve insani ilişkilerin oldukça iyi olmasıdır. Birde öğretim saatlerinin biz çalışanlara uygun saatler tercih edilmesi ayrıca bir kolaylıktı benim için."

Ahmet Beşir Kurtulmuş'2016

Bilgisayar Mühendisliği


"Amerika’da büyüyüp yetişip, son 12 senemi Türkiye’de geçirdim. Çok erken yaştan bilime ve teknolojiye karşı olan, merakı bitmek bilmeyen bir çocuk olarak yetiştim. Orta okuldayken Tübitak bilim yarışmasına 9 tane projeyle katıldım. Ne yazık ki sadece 4 tanesi kabul aldı. Bilgisayarla ilk temasım 5 yaşında, kodlamaya ise orta okul 8’nci sınıfta başladım. Dünya’nın ne kadar hızlı bir şekilde ilerlediğini ve bunun altında yatan gücün yazılım ve yazılım destekli sistemler olduğunu tam olarak anladığımda hangi bölümü okumak istediğimi anladım. ŞEHİR’i tercih etmemin sebepleri arasında: * Eğitim sisteminin Amerikan sistemine benzemesi, ki istatistiki olarak yazılım konusunda ABD aslan payına sahiptir. Demek ki bu konuda bir bildikleri var. * İstanbul’da olması, tercihen evime yakın olması, o da olmazsa aynı yakada olması. * Eğitmenlerinin egolarının çok büyük olmaması, öğrencilerle aynı seviyede olabilmeleri. * Eğitim ücretinin astronomik seviyelerde olmaması. * Eğitim dilinin İngilizce olması. * Araştırmaya ve akademik makaleye üretmeye önem veren bir okul olması. Birçok öğrenci gibi benim de ekonomik durumdan dolayı üniversite okurken yurt dışına cıkacak kadar param yoktu, ama mezun olduktan sonra Amerikan yüksek teknoloji firmasında çalışmaya başladım. Tabii bu duruma gelebilmek için üniversitemin 4 senesi boyunca öğrenebildiğim herşeyi öğrenmeye çalıştım. Veri Bilimi Labaratuar’ında asistan, ders asistanı, part time yazılımcı olarak çalıştım. Kendimi spesifik bir dalda, bu durumda Machine Learning, Deep Learning alanlarında geliştirdim. Şimdi ise Algoritma mühendisi olarak çalışmaktayım."

Erol Başusta'2014

Psikoloji


"1991 Atlanta doğumluyum. Annem eczacı, babam hava harp okulu mezunu. 4. Sınıfa kadar Amerika’da Los Angeles’ta okudum, sonra babam emekli olunca Türkiye’ye, Antalya’ya taşındık. Orada ilk ve ortaokulu tamamladım. Üniversite için İstanbul’a geçtik ve İstanbul Şehir Üniversitesi’ne öyle başladım. Psikoloji bölümünü 3,5 senede bitirerek okulun ilk lisans mezunu oldum. Sonra Amerika’da University of Michigan, School of Inf0rmation’da yüksek lisansa başlayıp onu da 1,5 senede tamamladım. User experience research, interaction design gibi alanlardaki uzmanlığımı geliştirip bir kariyer çizmek istiyorum. Şu an Amerika’daki olası fırsatları kollayıp iş başvuruları yapıyorum. Şehir Üniversitesi'nin yeni bir üniversite olması, programlarının yeni olması ilgimi çekmişti. Burs olanakları da vardı. Psikoloji okumayı lise son sınıfta karar vermiştim. Eşit ağırlık okuduğum zaman diğer seçeneklerim arasında en uygunu psikoloji bölümü gelmişti. Aslında çok yönlendirme almadım bölümümü tercih ederken, çok da araştırma yapmadım. Seçtiğim bölümden memnunum ama. University of Michigan, School of Information’da yüksek lisansımı tamamladım. Eğer akademide bir kariyer düşünüyorlarsa farklı, iş hayatına girmek istiyorlarsa farklı hareket etmeleri gerekir. İş hayatı ise tercihleri, deneyim kazanmaları şart, bu yönde yüksek lisans bu deneyimi kazanabilecekleri zamandan kısmen çalmış olur. Eğer akademiyi düşünüyorlarsa yüksek öğrenim yapılması zaten şart. Burada önemli olan, tercihinizin ve ilginizin ne olduğu, hedefinizin ne olduğudur. Araştırma yapmak, bilgi toplamak çok önemli. Sevdiğiniz bir şeyi bulun, ona yakın çalışmalar yapın."

Gözde İnan'2015

Psikoloji


"Şehir üniversitesi maceram, YGS sınavından sonra bana gönderilen kahramanlık belgesi ile başladı. 2010 yılında ilk tercihim olarak seçtiğim psikoloji lisans eğitimimi 2015 yılında tamamladım. Üniversitemizin psikoloji kulübünün kurucularındanım ve beş yıl boyunca başkan yardımcılığı görevini yürüttüm. Şehir Üniversitesi’nin gerek sahada gerekse akademik alanda uzman hocalarından aldığım nitelikli eğitim sayesinde akademik hayatıma Konya’da araştırma görevlisi olarak devam etmekte olup Ortadoğu Teknik Üniversitesi Gelişim Psikolojisi alanında yüksek lisans öğrencisiyim. Lisans hayatımdaki beş yılı değerlendirecek olursam hep iyi kilerle dolu olduğunu söyleyebilirim. Şehir Üniversitesi lisans programı, aldığımız ortak dersler sayesinde diğer disiplinleri de tanıma imkanı veren bir program… Şehir benim için yalnızca nitelikli bir eğitim veren üniversite değil aynı zamanda psikoloji alanında uzman kişilerle lisans döneminde tanışmamı sağlayan, kendi akademik çevremi mezuniyet öncesi kurma imkanını veren bir kurum."