ŞEHİR Alumni Stories

Ahmet Akyol' 2015

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği


"Üsküdar doğumluyum, Anadolu Öğretmen lisesi çıkışlı, Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunuyum. Üniversitemizde Mühendislik Kulübü kurucularındanım ve ilk başkanıyım, aynı zamanda 2011-2014 yılları arasında üniversitemizin Öğrenci Birliği/Konseyi başkanlığı görevini yürüttüm. 6 aydır Huawei adli Çin firmasında Proje Kontrol Mühendisi olarak çalışıyorum. ŞEHİR’i tanıma hikayem çoğu 2010 girişli için ilginç tesadüfleri barındırıyor. Bir aile dostumuz sayesinde tanıtım günlerine katıldım, yaklaşık 30 tercihim arasında İstanbul’da yer alan tek üniversiteydi, nasip oldu, iyi ki de olmuş, hayatımda çok etkili değişimlere yol açtı.”

Büşra Tanrıverdi Özkan'2015

Psikoloji


“Liseyi Konya Selçuklu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde okudum. Çocukluğumdan beri profesyonel satranç oyuncusuyum ancak üniversiteye başlamamla birlikte turnuvalarda oynamayı bıraktım. Lisans eğitimimi Şehir Psikoloji bölümünde tamamladım. Şu anda Koç Üniversitesi’nde Bilişsel Psikoloji alanında süper burslu öğrenci olarak doktora yapıyorum. Dürüst olmak gerekirse Şehir, henüz ilk mezunlarını veren genç bir üniversite olması nedeniyle bazı eksikliklere sahip (ilerleyen yıllarda bu eksikliklerin giderileceğini umuyorum). Ancak Şehir bir eğitim kurumundan çok fazlası. Şehir’de hocasından yönetim kadrosuna, öğrencisinden çalışanlarına büyük bir aile edindiğimi düşünüyorum. Öğrendiklerimin pek çoğunu da derslerin dışında bu aileyle olan iletişimim sayesinde öğrendim. Bu nedenle şimdiki birikimimle de baktığımda yine Şehir’de okumayı tercih ederdim diyorum, çünkü şimdiki birikimimi oluşturan unsurların büyük çoğunluğu bana Şehir’in kazandırdıkları."

Ahmet Dülger'2015

Hukuk


"Üniversite öncesinden bahsetmek gerekirse, İstanbul Sosyal Bilimler Lisesi mezunuyum. Daha sonra da Şehir Hukuk 2015 mezunuyum. Fakülteye ilk giren öğrencilerdenim, ayrıca ilk mezunlar arasındayım. Şu anda Yazıcı Legal Hukuk Bürosunda Birleşme ve Devralmalar, Şirketler Hukuku departmanlarında stajyer avukat olarak çalışıyorum. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Özel Hukuk programında yüksek lisans yapıyorum. Şehir Hukuk’a ilk giren öğrencilerden olmam sebebiyle bir riski göze aldığım söylenebilir. Ama Şehir’in akademik kadrosu ve yabancı dilde verdiği eğitim ile yurtdışı olanakları burayı seçme nedenimdi. Ayrıca oluşturmayı vaat ettiği sosyal ortam ve çok kültürlü yapı da tercih sebeplerim arasındaydı. Hukuk ise hiç tereddüt etmeden lise yıllarımdan da önce istediğim bölümdü. Burslu olarak kazanabildiğim pek çok üniversite olmasına rağmen Şehir Hukuk’un güçlü akademik kadrosu ve oluşturmayı amaçladığı akademik temeli güçlü hukukçulardan biri olma isteğim Şehir Hukuk’a gelmemi sağladı."

Burak Cimrenli'2015

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler


“1991 İstanbul doğumluyum. Eyüp’te ailemle yaşıyorum. Liseyi İstanbul Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi’nde okudum. Lisans eğitimimi İstanbul Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamladım. Ardından aynı bölümde Yüksek Lisans eğitimime devam ediyorum. Şehir Üniversitesi’nin ilk öğrencilerinden biriyim. O zaman böyle bir karar almak biraz riskli olarak görülüyordu. Daha önce lisede aldığım riski burada da almak istedim çünkü üniversitenin o zamanki vizyonu insanı etkileyecek türdendi. Öğrencilere sunduğu fırsatlar ve eğitim dili olarak İngilizce’yi seçmesi de tercihimi etkiledi. Siyaset Bilimi okuması en zevkli bölümlerden biridir. İnsani bilimlerin bütün katmanlarını neredeyse içinde barındırabilir. Sosyal bilimler alanında kişinin kendi ilgisini bulması açısından da önemli bir bölüm. Üniversitedeyken okul bünyesindeki yarı zamanlı işlerde çalıştım. Şehir bünyesinde zaten öğrenci-akademisyen-çalışan arasındaki bariyerler çok esnektir. O yüzden benim için okulda çalışmak daha kolay ve zevkli oldu. İş ortamının zorluklarını yaşamadan iş deneyimi edinmiş oldum. Kurduğum yeni ilişkiler de çabası.”

Fikriye Karaman'2013

Sosyoloji (YL)


“İlk-orta ve lise eğitimimi Edirne’de, Sosyoloji ve Antropoloji ana dal ve Siyaset Bilimi yan dal olmak üzere lisans öğrenimimi Malezya’da tamamladım (2011). 2011 yılında Şehir Üniversitesi’nde başladığım Sosyoloji YL programını 2013 yılında tamamladım. 2012-2013 aralığında Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olarak çalıştım. 2013 Güz döneminde Şehir Üniversitesi’nde Tarih programına ve aynı zamanda World Civilization dersinin yardımcı öğretim görevliliğine (teaching asistant) başladım. Sakarya Üniversitesi’ndeki pozisyonumdan yine aynı dönemde ayrıldım. Halihazırda Doktora programının üçüncü sınıf öğrencisiyim. Yardımcı öğretim görevliliğime ilaveten 2015-16 Bahar döneminde UNI 100 Exploring Istanbul dersinin ders saati ücretli öğretim üyeliğini yaptım. Aynı şekilde 2015-16 yaz döneminde UNI 222 World Civilization & Global Encounters: After 1300 CE dersinin öğretim üyeliğini yapıyorum. Neden Şehir'i seçtim? Çünkü Şehir Üniversitesi’nde bir çok köklü üniversitenin yılların yorgunluk ve rehavetiyle çoktan yitirdiği enerjiyi gördüm. Dahası hiçbir ideolojik görüşün baskın olmadığı, kadrosu renkli bir üniversite olması ve İngilizce eğitim alabilecek olmam, asistanlık tecrübesi, burs imkanları ve aydınlık yüzlü idari kadrosu Şehir’i benim için tercih edilir kıldı. Geçen beş yıl içinde Şehir’de kendimi hep değerli ve anlamlı hissettim.“

Cansu Kızır Okbay'2015

Endüstri Mühendisliği


"08.04.1992 Mersin’in Arslanköy mahallesinde doğdum. İlköğretimi Arslanköy’de ortaöğretimi de Mersin merkezde tamamladım. İki çocuklu bir çiftçi ailenin en büyüğüyüm. Ailemin yanından ilk defa üniversite eğitimim için ayrıldım. O zamanlar yaşımızdan, çevremizin ilgili insanlardan yoksun olmasından olsa gerek üniversite seçimi şu an önem verdiğim kadar önemli görünmüyordu. Şehir’i seçmemdeki en büyük etkenlerin başında büyük şehirde okuma isteği oldu. Ailesinden o zamana kadar hiç ayrılmamış 17 yaşındaki içimdeki genç hayatı öğrenmek, kendi ayaklarının üstende durabilmek için İstanbul’a gelmek istedi. İkinci olarak sunulan burs imkanları beni İstanbul gibi hiç tanıdığım birinin olmadığı koca şehirde ayakta tutmaya yetecek cinstendi. Son olarak kurucu vakfın itibarı ve gücü Şehir’i seçmemde önemli bir etken oldu."

Lejla Memiç'2014

İşletme


"1991'de Bosna Hersek’te doğdum. Savaş dönemde 1992-1995 ailemle Bosna’daydım. Okul seven küçük bir kız olarak, büyük çanta sırtımda ve büyük hayalleri olan biri olarak kendimi kısaca anlatabilirim. 2006 liseye seçme zamanım gelmişti. Ailemle birlikte karar verdik. Eğitimimi yarı Boşnakça yarı İngilizce okulda alacaktım. O anda farkında değilim ama bu geleceğimin yolunu belirledi. 3’uncu sınıftayken İşletme okumak istediğim belli olmuştu. Gözlerim ufkun ötesini görmek istedi. Fark yaratmak istedim. Yurtdışında eğitim devam etmek istedim. İngiltere, Norveç gibi şehirlere başvuru yaptım. Annemin ısrarları sonucu Türkiye’ye başvurdum. 2010’de 100% burs kazanarak İstanbul’a üniversite için geldim. Şehir yabancı öğrencilere inanılmaz fırsat verdiği için Şehir'i seçtim. 18 yaşında yurt dışında okumak isteyen bir genç için bu hayal gerçeğe çok zor dönüşebilirdi. Şehir olmasaydı yurtdışında okumak imkânı olmazdı. Şu an Anadolu Ajansı'nda Asistan olarak görev yapıyorum."

Mehmet Ortaç'2015

Executive MBA


"10 Mart 1985 İzmir doğumluyum. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde lisans eğitimimi tamamladım. Öğrencilik yıllarımdan itibaren hem stajlar hem de tam zamanlı çalışmalar ile pazarlama alanında iş hayatına adım attım. İzmir’de bir reklam ajansında yaptığım staj sonrasında İstanbul’da çeşitli ajanslarda staj imkanım oldu. Son staj yerim olan uluslararası reklam ajansı Grey Worldwide İstanbul bünyesinde yer alan Cohn&Wolfe halkla ilişkilerde tam zamanlı olarak çalışmaya başladım. Burada uluslararası ve ulusal birçok marka ile çalışma fırsatı buldum. Ardından kısa bir süre Dekatlon Buzz sosyal medya ajansında Medya Grup Koordinatörü olarak çalıştım. Dekatlon Buzz ile girmiş olduğum dijital pazarlama alanına yine uluslararası reklam ajansı olan Alice BBDO bünyesinde dijital pazarlama çalışmaları yürüten Proximity İstanbul’da devam ettim. Burada da birçok büyük markanın dijital pazarlama çalışmalarından sorumluydum. Proximity İstanbul sonrasında gayrimenkul sektöründe Türkiye’nin lider markalarından biri olan Sur Yapı’da dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmaya başladım. 4 yıldır bu görevimde çalışmaya devam etmekteyim. Ocak 2013 itibariyle İstanbul Şehir Üniversitesi’nde Executive MBA yüksek lisans programına başladım. Bu programı Mayıs 2015’te başarıyla tamamladım. Üniversite dönemimden bu yana çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak faaliyet göstermekteyim. İstanbul Şehir Üniversitesi’ni seçmemdeki en büyük neden üniversitenin vizyonu oldu. Ayrıca öğretim görevlisi kadrosu tercihimdeki en büyük nedenlerin başında geliyordu. Günümüzde lisans ya da yüksek lisans eğitimi için genellikle adı süslü üniversiteler tercih edilmekte; bu üniversitelerin vizyonu, eğitim programı ve öğretim görevlisi kadrosu çok fazla dikkate alınmamakta. Bölüm tercihimi ise kariyerimin bugüne kadar geldiği yer ve çalışırken tespit ettiğim eksikliklerim belirledi."